July 20, 2024

Madhesh Khabar

मधेशको न.१ मेडिया हजुरको हरपलको साथमा – मधेश खबर

फ्रान्सेली सिनेटर ज्याकलिन युस्टाचे-ब्रिनियोले गरे दलाई लामाको प्रशंसा, तिब्बती संस्कृतिको समर्थन


तस्बिर : फाइल

पेरिस। फ्रान्सेली सिनेटर ज्याकलिन युस्टाचे-ब्रिनियोले १४औँ दलाई लामाको स्वास्थ्य र दीर्घायुको कामना गर्दै तिब्बती संस्कृति र पहिचानको रक्षाका लागि समर्थन पनि व्यक्त गरेकी छन्।

‘भ्याल डी’ओइसका सिनेटर, मैले सन् २००० मा स्थापना भएको तिब्बतसम्बन्धी सिनेटको अन्तर्राष्ट्रिय सूचना समूहको तीन वर्षसम्म अध्यक्षता गर्ने सम्मान पाएको छु। यसमा सबै राजनीतिक प्रवृत्तिका बीस जना सिनेटरहरू छन्, जो सबैको रक्षा गर्न प्रतिबद्ध छन्। तिब्बती संस्कृति र पहिचान,’ ब्रिनियोले तिब्बत राइट्स कलेक्टिभमा आफ्नो टुक्रामा भनिन्।

दलाई लामाको जन्मदिन अगाडि उनले हरेक वर्ष झैँ दलाई लामाको जन्मदिन तिब्बत कार्यालयसँग मिलेर मनाउने बताइन्। यो कार्यक्रम जानकारी समूहका सदस्यहरू, सङ्घका प्रतिनिधिहरू, गैरसरकारी संस्थाहरू र फ्रान्समा तिब्बती समुदायको उपस्थितिमा हुनेछ, भ्याल डीओइस सिनेटरले भनिन्।

‘अन्तर्राष्ट्रिय तिब्बत सूचना समूहको तर्फबाट, म परम पावन तेन्जिन ग्यात्सोको पूर्ण स्वास्थ्य र दीर्घायुको कामना गर्दछु। उहाँ यस व्यस्त र निरन्तर परिवर्तनशील संसारमा एक ऐतिहासिक चिन्ह रहिरहोस्, र धेरैका लागि उहाँको बुद्धिको सागर बगिरहोस,’ उनले थपिन्।

ब्रिनियोले यस वर्षको सुरुमा धर्मशाला गएका तीन फ्रान्सेली सिनेटरहरूको प्रतिनिधिमण्डलको बारेमा पनि उनीहरूलाई दलाई लामाले उनको निवासमा एक निजी दर्शकमा न्यानो स्वागत गरेका थिए।

‘यो यात्रा विशेष गरी तिब्बती पठारको भविष्य र यस क्षेत्रको जलवायु र भूराजनीतिक चुनौतीहरूमा केन्द्रित थियो, जुन भारत, नेपाल र चीनलगायत धेरै देशहरूको जलस्रोतमा केन्द्रित छ। सिनेटरहरूले पनि सभामुखसँग भेट्न सक्षम थिए। निर्वासित संसद् र अन्य सांसदहरू, नागरिक समाजका कलाकारहरू, गैरसरकारी संस्थाका प्रतिनिधिहरू, र युवाहरू र तिब्बत सङ्ग्रहालयको भ्रमण गर्नुहोस्, जसले तिब्बतीहरू र विश्वका लागि सांस्कृतिक समृद्धिको प्रतिनिधित्व गर्दछ,’ सिनेटरले भनिन्।