May 21, 2024

Madhesh Khabar

मधेशको न.१ मेडिया हजुरको हरपलको साथमा – मधेश खबर

रौतहटको मौलापुर मधानी महायज्ञको भव्य तयारी,भोजपुरी सुपरस्टार पवन सिंह सँगै चर्चित कलाकारहरु आउँदै

राम प्रबेश बैठा ,माघ २१ गते
मधानी महोत्सव विशेष समारोह २०७९ आयोजनाको सन्दर्भमा रौतहटको मौलापुर नगरपालिकाको पत्रकार भेटघाट कार्यक्रम सम्पन्न भएको छ । आज पुरातात्तिवक महादेव मन्दिरको प्रांगणमा पत्रकार सम्मेलन आयोजन गरि मधानी महोत्सव सम्बन्धि जानकारी गराईएको हो ।

शनिबार मौलापुर नगर कार्यपालिकाको कार्यालय पतौराको आयोजनामा पत्रकारहरू सँग भेटघाट कार्यक्रम गरिएको हो । भोजपुरी सुपरस्टार पवन सिंह रौतहटस्थित मौलापुरमा आयोजना हुन लागेकोे मधानी महायज्ञमा सहभागी हुने भएका छन् । यही फागुन ५ गते मौलापुर नगरपालिकाको आयोजनामा मधानी महायज्ञको उदघाटन समारोहमा उपराष्ट्रपती सहभागी हुन लागेका हुन् ।
रौतहट लगायत तराई क्षेत्रमा मनाइने भगवान शिवको विशेष अनुष्ठानको रुपमा रहेको मधानी महायज्ञको विश्वव्यापी प्रचार गर्न पुरातात्विक महादेव मन्दिर प्राङ्गणमा हरेक वर्ष नगरपालिकाले महायज्ञको आयोजना गर्दै आएको छ ।
यस वर्ष शिवरात्रीको विशेष अवसरमा आयोजना हुने मधानी महायज्ञको उदघाटन उपराष्ट्रपती नन्नदबहादुर पुनले गर्ने कार्यक्रम रहेको छ ।
महायज्ञमा नेपालका विशिष्ठ श्रेणीका राजनीतिक व्यक्तित्व सहभागी हुनेदेखि नेपाली तथा भारतीय चर्चित कलाकारहरुको सांस्कृतिक प्रस्तुति रह्ने आयोजकले जनाएको छ । महायज्ञमा भारतीय भोजपुरी सुपरस्टार पवन सिंह सँगै काजल राघवानी ,इन्दु सोनाली सँगै नेपाली तथा भारतीय कलाकार सहभागी हुने बताइएको छ ।
फागुन ५ गते उपराष्ट्रपतीले उदघाटन गरेपछि नेपाली सुपर स्टार भुवन केसी,भारतीय सुप्रसिद्ध गायिका इन्दु सोनालीको टिम द्धारा सांस्कृतिक प्रस्तुती रहने छ । त्यस्तै फागुन ६ गते भोजपुरी सुपर स्टार पवन सिंह,काजल राघवानी सहितका चर्चित कलाकारहरुको उस्थितीमा रह्ने आयोजक मौलापुर नगरपालिकाले जनाएको हो ।
फागुन ७ गते देवा थापा लगायत चर्चित पहलमानहरुद्धारा अन्तर्राष्ट्रिय कुस्ती प्रतियोगिता सहित समापन हुने बताइएको हो । साथै फागुन ५ गते देखि प्रत्येक रात शिव मण्डलीद्धारा शिवलिला प्रर्दशन गरिने बताइएको हो ।
झन्डै २ हजार वर्षभन्दा पुरानो पुरातात्त्विक महादेव मन्दिर केही वर्षअघि मौलापुर ५ पतौरास्थित स्थानीयले बारी खन्ने क्रममा भेटेको थियो । लगत्तै पूर्वमन्त्री प्रभु साहको पहलमा पुरातत्त्व विभागद्वारा उक्त मन्दिरको उत्खनन् गर्दा सुरुमा महादेव मन्दिर १३ औं सताब्दी भन्दा पहिलेको रहेको ठहर गरिएको थियो । पछि मन्दिरमा विभागले गौतम बुद्धको जन्मभूमि लुम्बिनी तिलौराकोटमा भेटिएका अवशेषसँग मिल्दो अवशेष भेटेपछि मन्दिर २ हजार वर्षभन्दा पुरानो रहेको अनुमान गर्दै थप उत्खनन जारी राखेको थियो ।

मौलापुर नगरपालिकाकी मेयर रीनाकुमारी साहको पहलमा उक्त महादेव मन्दिरलाई ब्यवस्थित गरी महाशिवरात्रीको अवसरमा पछिल्लो चार वर्षदेखि मधानी महायज्ञ भब्यताका साथ आयोजना हुँदै आएको छ । मधानी महायज्ञको पहिलो वर्ष राष्ट्रपति विद्यादेवी भण्डारीबाट उद्घाटन गरिएको थियो भने दोस्रोपटक तत्कालीन उपप्रधानमन्त्री इश्वर पोखरेल प्रमुख अतिथिका रुपमा सहभागी थिए ।
महायज्ञको अवसरमा मौलापुरमा पुरातातिवक महादेव मन्दिरमा सर्लाही, बारा, रौतहटलगायत सीमावर्ती भारतीय क्षेत्रबाट हजारौँ भक्तजन जल चढाउन आउने गर्दछन् । कतिपय स्थानीयवासीले पूर्ण निष्ठाका साथ भारतबाट गंगा जल ल्याएर उक्त मन्दिरमा चढाउने गरेका छन् । मधानी महायज्ञको अवसरमा मौलापुर पतौरा स्थित लाग्ने सप्ताहब्यापी मेलामा हुने गरेको धार्मिक तथा सांस्कृतिक कार्यक्रममा लाखौँ मानिसको सहभागिता हुनेगर्दछ ।

पत्रकार भेटघाट कार्यक्रममा मौलापुर नगरपालिकाका उपप्रमुख नागेन्द्र यादव,नि.प्रमुख प्रशासकिय अधिकृत रामबाबु साह,वडा नम्बर १ का वडा अध्यक्ष जयनाथ कुशवाहा,वडा नम्बर २ का वडा अध्यक्ष श्रीभगवान पटेल,वडा नम्बर ३ का वडा अध्यक्ष महेश महतो कोइरी,वडा नम्बर ७ का वडा अध्यक्ष रामपुकार साह,वडा नम्बर ८ का वडा अध्यक्ष शिवपर्सन यादव,वडा नम्बर ९ का वडा अध्यक्ष श्यामकिशोर साह,शिक्षा संयोजक राजेन्द्र साह सहित जनप्रतिनिधि, स्थानीय भद्रभलादमीहरूको सहभागीता रहेको थियो ।